Link-Belt M1015D tapered roller bearing cup, made in USA. Acquired in 2016 from a truck shop in Birmingham. Bearings have been oiled and wrapped in plastic for storage. Unless the original box is pictured it is not included. These bearings are functionally new but may have minor shelf marks on non-working surfaces. The bearing pictured is the bearing you will receive.
M1015D Link-Belt tapered roller bearing cup NOS Made in USA
$125.99
- New Old Stock
- Free Shipping
- 30 Day Returns
- Made in USA
- Acquired in 2016
1 in stock
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 2 in |
| Made in | USA |
| Age Details | Acquired in 2016 |
| Brand | Link-Belt |
| Product Manufacturer | Regal Rexnord |
| Bore | 90 mm |
| OD | 110 mm |
| Width | 27 mm |


