Koyo LM102949 tapered roller bearing cone, made in Japan. Acquired in 2016 from a truck shop in Birmingham. Bearings have been oiled and wrapped in plastic for storage. Unless the original box is pictured it is not included. These bearings are functionally new but may have minor shelf marks on non-working surfaces. The bearing pictured is the bearing you will receive.
LM102949 Koyo tapered roller bearing cone NOS Made in Japan
$19.99
- New Old Stock
- Free Shipping
- 30 Day Returns
- Made in Japan
- Acquired in 2016
1 in stock
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 2 in |
| Made in | Japan |
| Age Details | Acquired in 2016 |
| Brand | Koyo |
| Product Manufacturer | JTEKT Corporation |
| Bore | 1.378 in |
| OD | 1.781 in |
| Width | 0.563 in |


