Timken JP10049 tapered roller bearing cone, made in France. Acquired in 2016 from a truck shop in Birmingham. Bearings have been oiled and wrapped in plastic for storage. Unless the original box is pictured it is not included. These bearings are functionally new but may have minor shelf marks on non-working surfaces. The bearing pictured is the bearing you will receive.
JP10049 Timken tapered roller bearing cone NOS Made in France
$69.99
- New Old Stock
- Free Shipping
- 30 Day Returns
- Made in France
- Acquired in 2016
2 in stock
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 2 in |
| Made in | France |
| Age Details | Acquired in 2016 |
| Brand | Timken |
| Product Manufacturer | The Timken Company |
| Bore | 2.625 in |
| Width | 1 in |


