Tritan RC101410 needle roller bearing, made in USA. Acquired in 2016 from a truck shop in Birmingham. Oiled and wrapped in plastic for storage. Unless the original box is pictured it is not included. Functionally new but may have minor shelf marks on non-working surfaces. The bearing pictured is the bearing you will receive.
RC101410 Tritan Needle Roller Bearing NOS Made in USA
$12.99
- New Old Stock
- Free Shipping
- 30 Day Returns
- Made in USA
- Acquired 2016
2 in stock
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 2 in |
| Made in | USA |
| Age Details | Acquired in 2016 |
| Brand | Tritan |
| Product Manufacturer | Koyo (Jtekt Corporation) |
| Bore | 0.625 in |
| OD | 0.875 in |
| Width | 0.625 in |


