Fafnir AS1K7 ball bearing, made in USA. Acquired in 2016 from a truck shop in Birmingham. Oiled and wrapped in plastic for storage. Unless the original box is pictured it is not included. Functionally new but may have minor shelf marks on non-working surfaces. The bearing pictured is the bearing you will receive.
AS1K7 Fafnir Ball Bearing NOS Made in USA
$12.99
- New Old Stock
- Free Shipping
- 30 Day Returns
- Made in USA
- Acquired 2016
1 in stock
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 2 in |
| Made in | USA |
| Age Details | Acquired in 2016 |
| Brand | Fafnir |
| Product Manufacturer | The Timken Company |
| Bore | 0.625 in |
| OD | 1.5625 in |
| Width | 0.5 in |


