Fafnir 61K ball bearing, made in Japan. We acquired these in 2016 from a truck shop in Birmingham. The bearings have been oiled and wrapped in plastic for storage. Unless the original box is pictured it is not included. These bearings are functionally new but they may have minor shelf marks on non-working surfaces. The bearing pictured is the bearing you will receive.
81K Fafnir Ball Bearing NOS Made in Japan
$12.99
- New Old Stock
- Free Shipping
- 30 Day Returns
- Made in Japan
- Acquired in 2016
32 in stock
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 2 in |
| Made in | Japan |
| Age Details | Acquired in 2016 |
| Brand | Fafnir |
| Product Manufacturer | The Timken Company |
| Bore | 0.500 in |
| OD | 1.3125 in |
| Width | 0.4375 in |

