Bower M1015DC cylindrical roller bearing assembly, both cup and cone present. We acquired these in 2016 from a truck shop in Birmingham. The bearings have been oiled and wrapped in plastic for storage. Unless the original box is pictured it is not included. These bearings are functionally new but they may have minor shelf marks on non-working surfaces. The bearing pictured is the bearing you will receive.
M1015DC Bower Cylindrical Roller Bearing Assembly NOS
$92.99
- New Old Stock
- Free Shipping
- 30 Day Returns
- Made in USA
- Acquired in 2016
2 in stock
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 2 in |
| Made in | USA |
| Age Details | Acquired in 2016 |
| Brand | Bower |
| Product Manufacturer | NTN-Bower Corporation |
| Bore | 90 mm |
| OD | 110 mm |
| Width | 27 mm |





