Bower/BCA LM11910 tapered roller bearing cup, made in USA. We acquired these in 2016 from a truck shop in Birmingham. The bearings have been oiled and wrapped in plastic for storage. Unless the original box is pictured it is not included. These bearings are functionally new but they may have minor shelf marks on non-working surfaces. Some of the bearings are old military surplus with remains of dry grease. If you want the grease removed please send us a message with purchase. Some bearings are tagged with an alternate part number. The bearing pictured is the actual bearing you will receive regardless of part number tags.
LM11910 Bower/BCA Tapered Roller Bearing Cup NOS Made in USA
$11.99
- New Old Stock
- Free Shipping
- 30 Day Returns
- Made in USA
- Acquired 2016
1 in stock
| Weight | 1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 2 in |
| Made in | USA |
| Age Details | Acquired in 2016 |
| Brand | Bower/BCA |
| Product Manufacturer | NTN-Bower / Federal Mogul |
| Bore | N/A (cup only) |
| OD | 1.7810 in |
| Width | 0.4750 in |


