Fafnir 1100RR insert ball bearing, made in USA. No Collar, No Snap Ring. We acquired these in 2016 from a truck shop in Birmingham. The bearings have been oiled and wrapped in plastic for storage. Unless the original box is pictured it is not included. These bearings are functionally new but they may have minor shelf marks on non-working surfaces. Some of the bearings are old military surplus with remains of dry grease. If you want the grease removed please send us a message with purchase. Some bearings are tagged with an alternate part number. The bearing pictured is the actual bearing you will receive regardless of part number tags.
1100RR Fafnir Insert Ball Bearing No Collar, No Snap Ring NOS Made in USA
$28.99
- New Old Stock
- Free Shipping
- 30 Day Returns
- Made in USA
- Acquired 2016
1 in stock
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 2 in |
| Made in | USA |
| Age Details | Acquired in 2016 |
| Brand | Fafnir |
| Product Manufacturer | Timken |
| Bore | 1 in |
| OD | 52 mm |
| Width | 21 mm |


