Fafnir G1111KPPB4 ball bearing, made in USA. Includes Collar HG, Original Box. Sold with collar HG as original kit. Original Fafnir box included, box is worn. We acquired these in 2016 from a truck shop in Birmingham. The bearings have been oiled and wrapped in plastic for storage. Unless the original box is pictured it is not included. These bearings are functionally new but they may have minor shelf marks on non-working surfaces. The bearing pictured is the bearing you will receive.
G1111KPPB4 Fafnir Ball Bearing Includes Collar HG, Original Box
$94.99
- New Old Stock
- Free Shipping
- 30 Day Returns
- Made in USA
- Acquired 2016
1 in stock
| Weight | 5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 2 in |
| Made in | USA |
| Age Details | Acquired in 2016 |
| Brand | Fafnir |
| Product Manufacturer | Timken |
| Bore | 1.6875 in |
| OD | 85 mm |
| Width | 1.3125 in |


