Fafnir YA108/R ball bearing, made in USA. Surface shows dry oil residue on outer race. Does not affect function. We acquired these in 2016 from a truck shop in Birmingham. The bearings have been oiled and wrapped in plastic for storage. Unless the original box is pictured it is not included. These bearings are functionally new but they may have minor shelf marks on non-working surfaces. The bearing pictured is the bearing you will receive.
YA108/R Fafnir Ball Bearing
$45.99
- New Old Stock
- Free Shipping
- 30 Day Returns
- Made in USA
- Acquired 2016
8 in stock
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 2 in |
| Made in | USA |
| Age Details | Acquired in 2016 |
| Brand | Fafnir |
| Product Manufacturer | Timken |
| Bore | 1.5 in |
| OD | 80 mm |
| Width | 27 mm |


